“Par viņu”

Foto: D.Matvejevas

Ceturtdien, 18. jūnijā, 21.00/ Rīgas Doma dārzs

Jānis Putniņš (Latvija/ Latvia)

 “Par viņu” (35’)

Latvijas kultūras akadēmija

Horeogrāfija: Jānis Putniņš

Dejo: Anete Tambaka, Agate Cukura, Agate Bankava, Eva Kronberga, Anne Birthe Nord, Anastasija Lonšakova , Maija Tjurjapina, Karīna Lapšina, Alise Putniņa (Latvijas Kultūras akadēmijas laikmetīgas dejas apakšprogramas 2015. gada izlaiduma kursa studentes) un Sintija Siliņa

Mūzikas izpildījums un kompozīcija: Mārtiņš Zariņš

Producents: Artūrs Bricis

 

Izrāde  “Par viņu” atklāj “es” un “mēs” attiecības – par izvēli piekrist, nepiekrist, sekot vai būt vienam. Vai kolektīvā domāšana, kas valda sabiedrībā un tajā ietilpstošajās subkultūrās, ir pamatā mūsu individuālajai domāšanai, vai vispār var būt citādāk? Izrāde tapusi, iedvesmojoties no Džuditas Batleres postfeminisma garā sarakstītā, lielu rezonansi raisījušā darba “Dzimtes nemiers”. Ar izrādi vēlos aicināt skatītāju izvērtēt to, kas ir “sievietes”? Vai ir iespējams formulēt vai atrast universālus parametrus, kas viņas raksturotu? Neņemot vērā politiskus un kulturālus aspektus, vēl sarežģītāku šo uzdevumu padara doma par to, ka sociālais dzimums nav tieši, neapstrīdami un viennozīmīgi saistīts ar bioloģisko. Vai bioloģiski sieviešu dzimtē noteikts ķermenis padara tās par universāli vienotu kopumu un vai vispār ir iespējams tik lielu un universāli nedefinētu cilvēku grupu apzīmēt ar vienu terminu? Izrādes gaitā vēlos uzdot jautājumus – vai sieviete ir sievišķīga pēc kādiem noteiktiem universāliem sievišķības parametriem? Vai sabiedrībā dominē dzimtes binaritāte un vai mēdiju postulētie uzskati joprojām saslēdz ķēdēs mūsu domāšanu? Cik liela nozīme mūsu dzīvē ir stereotipiem un kultūras ietvaros konstruētai dzimtei, kas jau iepriekš nosaka normas, kā mums ir jādomā? Vai mums ir izvēle domāt citādāk un uz lietām skatīties racionālāk, bez lieka uzslāņojuma, un kādas tam ir sekas?

Jānis Putniņš, horeogrāfs un dejotājs, pašlaik studē LKA Laikmetīgās dejas horeogrāfijas programmas pēdējā kursā, regulāri papildina prasmes dažādos kustības un dejas virzienos starptautiskās un lokālās meistarklasēs, kā arī pats pasniedz laikmetīgās dejas tehniku. Šobrīd viņš īpašu uzmanību pievērš laikmetīgās dejas tehniku papildinošām ķermeņa organizēšanas un strukturēšanas sistēmām. Kā dejotājs un horeogrāfs piedalījies daudzos Latvijas kultūras notikumos (“Dzejkoncerts”, festivālā “Patriarha rudens”, festivālā “Laiks dejot” u .c.), kā arī laikmetīgās dejas mākslinieku apvienības “Ārā” dejas izrādē “Ārā” (Teātra balva “Spēlmaņu nakts” 2013/2014 nominācijā “Gada sasniegums laikmetīgajā dejā”). Sadarbojoties ar pašmāju un ārzemju horeogrāfiem, piedalījies tādās izrādēs kā “Howl”, “Viens un divi”, “il cimento della struttura e dell’accento”, “Grass is green” u. c.

Related Posts

No Comments

Leave a Reply