Olga Žitluhina (Latvija) „ĀRĀ”

Svētdien,15. jūnijā, 19.00/ Zirgu pastā

 

Olga Žitluhina (Latvija)

 

„ĀRĀ” (80’)

Horeogrāfija: Olga Žitluhina

Mūzika: Kaukulis un Kaspars Tobis („Dzelzs vilks”)

Izpildījums: Rūta Pūce, Anna Novikova, Agate Bankava, Ģirts Bisenieks, Taisija Frolova, Sandra Lapiņa, Eva Kronberga, Rūdolfs Gediņš, Ivars Broničs, Karīna Lapšina, Agate Cukura, Maija Tjurjapina, Jānis Putniņš, Anete Tambaka, Alise Putniņa, Mārtiņš Sprūds, Anastasija Lonšakova, Anne – Birthe Nord

 

Dramaturģija: Inta Balode

Scenogrāfija: Gints Gabrāns

Tērpi: Šeila

Atbalstītāji: Ibsen Scholarships, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome

 

Sākotnējā izrādes „ĀRĀ” ideja radusies horeogrāfei Olgai Žitluhinai kopā ar mūziķi Juri Kaukuli, kuri to noformulē šādi: „Par to, kā iziet no tumsas; vajag sevi tajā sajust līdz kaulam, lai saprastu, kur ir ceļš ārā no tās. Izaicinājums – panākt to, ka skatītājs tiek ievilkts mūsu ceļā ārā no tumsas, nāk, kustās mums līdzi.”

Izrādes ideju ģenerēšanas procesā kā literārais ideju avots piesaistīts Henrika Ibsena „Brands” – dramaturģijas klasikas šedevrs. Izrāde gan neseko lugas sižetam, bet par vienu no būtiskiem jautājumiem gan izrādē, gan tās radīšanas procesā kļuvis hrestomātiskais Branda moto ,,Tiks piedots – ja tu neiespēji, bet mūžam ne – ja negribēji”, pētot mūsdienu cilvēka spēju iziet ārpus ierastās komforta zonas augstāku mērķu vārdā.

Cīņa ar tumsu… kāpšana kalnā… vēlme aizraut un vest sev līdzi… šaubas un neticība ceļā… Vai šis joprojām ir ceļš, kurš katram jānoiet? Bet varbūt maksimālisms un ideālisms ir novecojuši jēdzieni? Vēlamies runāt tā, lai cēlās gaismas, kalna un garīguma idejas nekļūtu par stindzinoši aukstiem jēdzieniem. Lai visi ceļas un iet…

2013. gadā izrādes mākslinieciskā iecere kļuva par vienu no četrām starptautiskā H. Ibsena stipendiju konkursa laureātēm.

 

Horeogrāfe Olga Žitluhina dejas izglītību guvusi Sanktpēterburgas Kultūras akadēmijas Horeogrāfijas nodaļā un Latvijas Mūzikas akadēmijas Horeogrāfijas nodaļas maģistrantūrā. Kopš 2006. gada viņa ir Starptautiskā laikmetīgās dejas festivāla LAIKS DEJOT mākslinieciskā direktore. No 1999. gada Olga vada pašas izveidoto Laikmetīgās dejas horeogrāfijas programmu Latvijas Kultūras akadēmijā.

1996. – 2012. gadam vadījusi Olgas Žitluhinas dejas kompāniju, kur iestudētas deviņas pilnmetrāžas izrādes. Paralēli pasniedzējas darbam O. Žitluhina strādā Latvijas teātros un joprojām labprāt dejo gan citu horeogrāfu darbos, gan veido solo izrādes.

2013. gadā plašu ievērību guva O. Žitluhinas izrāde „ĀRĀ”. Tās panākumi rosināja dibināt jaunu laikmetīgās dejas profesionāļu apvienību ar tādu pašu nosaukumu – „ĀRĀ”. Šai iecerei gūts arī finansiāls atbalsts. Drīzumā sagaidāma daudzu jaunu ieceru realizācija.

Related Posts

No Comments

Leave a Reply