Iespēja redzēt augstu novērtēto laikmetīgās dejas izrādi „Ārā”

Janvārī un februārī trīs reizes tiks izrādīta plašu ievērību guvusī Olgas Žitluhinas laikmetīgās dejas izrāde „Ārā”, kas tapusi, iedvesmojoties no Henrika Ibsena lugas „Brands” tēmām. „Ārā” pirmizrādi piedzīvoja pagājušā gada nogalē un jau guvusi cildinošas skatītāju un kritiķu atsauksmes, kā arī nominēta laikraksta „Diena” gada balvai kultūrā un raidījuma „100 g kultūras” balvai „Kilograms kultūras”.

Recenzijās izrāde salīdzināta gan ar spožu lodi lēzenajā šīs sezonas teātra ainavā, gan ar dzeju un jaunības enerģijas lādiņu:

Izrāde kā mērķtiecīgs veselums, kā uz apziņu un zemapziņu vienlīdz strādājošs priekšnesums šīs teātra sezonas lēzenajā ainavā ieripo kā spoža lode. /Atis Rozentāls, KDi/

Sākotnējais impulss – Ibsena Brands – izrādē ir “izkusis” bez mazākajām šuves vietām. Nevaicājiet, kas šeit ir Brands (tāda nav, vai tādi ir visi) vai kā laikmetīgās dejas Latvijā ciltsmāte Olga Žitluhina konceptuāli polemizē ar Ibsena lugu. Ārā dzejolim līdzīgais ķermenis veidojas no kustības, skaņas, gaismas, gaisa plūsmas, vārda atlūzām, „Dzelzs vilka” robustuma un autentiskā sniega trausluma, arī no paša skatītāja iekšējās pasaules matērijas, kurš ir iejaukts visā notiekošajā. /Undīne Adamaite, KDi/

Olgas Žitluhinas dejas izrāde “Ārā” (..) ir pārsteidzoši gaiša, cilvēka (gara) dzīvi apliecinoša un jaunības enerģijas uzlādēta. /Dita Eglīte, Satori/

Sākotnējā izrādes ideja 2013.gada sākumā radusies horeogrāfei Olgai Žitluhinai kopā ar mūziķi un ilggadēju sadarbības partneri Juri Kaukuli, kuri to noformulē šādi: „Par to, kā iziet no tumsas; vajag sevi tajā sajust līdz kaulam, lai saprastu, kur ir ceļš ārā no tās. Izaicinājums – panākt to, ka skatītājs tiek ievilkts mūsu ceļā ārā no tumsas, nāk, kustās mums līdzi.”

Izrādes ideju ģenerēšanas procesā kā literārais ideju avots piesaistīts Henrika Ibsena „Brands” – dramaturģijas klasikas šedevrs. Izrāde gan neseko lugas sižetam, bet par vienu no būtiskiem jautājumiem gan izrādē, gan tās radīšanas procesā kļuvis hrestomātiskais Branda moto “Tiks piedots – ja tu neiespēji, bet mūžam ne – ja negribēji”, pētot mūsdienu cilvēka spēju iziet ārpus ierastās komforta zonas augstāku mērķu vārdā.

Izrādes mākslinieciskā iecere 99 projektu konkurencē kļuvusi par vienu no četrām Starptautiskā Ibsena stipendiju konkursa laureātēm.

Radošā komanda:

Horeogrāfe Olga Žitluhina

Dejas dramaturģe Inta Balode

Mūzika un dzīvais izpildījums: Juris Kaukulis un Kaspars Tobis („Dzelzs vilks”)

Scenogrāfs Gints Gabrāns

Tērpu māksliniece Šeila

Dejo Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas horeogrāfijas apakšprogrammas studenti

Producente Baiba Ozoliņa

Pirmizrāde 2013. gada 8. decembrī.

Izrādes: 29. janvārī plkst. 19:00 un 22. februārī plkst. 19:00 un 21:00 Zirgu pastā (Dzirnavu ielā 46).

Biļetes „Biļešu Paradīzes” kasēs un http://www.bilesuparadize.lv/events/perf/7150

Izrādi atbalsta:

Ibsen Scholarships, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Kultūras akadēmija, Norvēģijas Karalistes vēstniecība Latvijā, Ziemeļu Ministru Padomes birojs Latvijā.

Informatīvie atbalstītāji:

Journal.dance.lv, Kroders.lv, Satori.lv

Foto: Jūlija Žitluhina, publicitātes foto

Related Posts

No Comments

Leave a Reply